Staff and Governors List

Governing Body

Chair of Governors: Reverend Canon James Allison BSc BA

 

Board of Governors

  • Mrs Patricia Atkinson BEd MSc, DipSEN (Vice Chair and Chair of Staffing and Curriculum Sub-committee)
  • Mr David Harrison (Chair of Premises and Health & Safety Sub-committee)
  • Mr Ben Redfearn BSc ACA (Chair of Finance)
  • Mr Chris Redfearn BSc DMS
  • Mr David Smith BA(Hons), ACA
  • Mrs Susan Sutcliffe JP

Associate Governors:

  • Sheena Dohorty
  • David Gent

Parent/Teacher Governor

  • Mr Robert Farr BSc (Dunelm)

 

Staff

Head of Foundation:

Mrs JD Griffiths BEd(Hons) (London)

Headteacher Junior School:

Mrs S Weller BA(Hons) (Leeds)

Business Operations Manager:

Mr M Jones BEng MEng (Hons) (Warwick)

Senior School Teaching Staff

  • Mrs E Beardall BSc (Leeds Metropolitan), Head of Science
  • Mrs K Ballentine, Head of Music
  • Mrs Y Blackburn BA (Leeds Trinity), English and Languages
  • Dr S Corne BSc PhD (Leeds), Chemistry
  • Mrs CA Crossan BA (Leeds), Head of MFL
  • Mr M Crouchman BSc (Loughborough), Head of PE
  • Mr R Farr BSc (Dunelm), Assistant Head (Academic)
  • Mrs J Ford BA (Glamorgan), Business Studies
  • Mrs C Hudson BA (Hons) (Manchester), Design Technology
  • Mrs J. J. Kerr B.A (Hons) (Hull), M.A. (Leeds), English
  • Mrs C McDonnell BA (Newcastle), Geography
  • Mr N McMahon BA (UWIC) PE
  • Mrs K Orme BSc (Northumbria), PE
  • Mrs A Rees, BA, (Manchester), Art
  • Mr PD Rushton BA (Manchester), RS
  • Mrs L Scholefield, BSc (Lancaster), Head of Maths
  • Mrs A Settle BA (Nottingham), Head of English
  • Mr PA Smith BSc (Manchester), Head of ICT
  • Mrs CM Stead BSc (Dunelm), Head of Mathematics
  • Mrs ND Styles BA (Aberystwyth), History, Head of 6th Form
  • Mrs BJ Sugden BA (Loughborough), Assistant Head (Pastoral)
  • Mrs O Tyne MA (Leeds) German

Junior School Teaching Staff

  • Mr S Blucke BA (Birmingham), Form 6, ICT
  • Mrs D Butcher BA (Bradford), Assistant Headteacher , Reception, EYFS & Geography
  • Miss S Drye BSc (Huddersfield), Form 2, PSHE
  • Mrs A Garner BA (Bradford), Form 4, RE
  • Mr M Parker BA (Coventry), Form 5, KS2 & Maths
  • Mrs E Smith BSc (Newcastle) Form 1, (KS1 & Science)
  • Mrs G Spencer BA (Aberystwyth), Form 3, English & Assessment
  • Mrs L Taylor BA (Huddersfield), Nursery, Art & DT
  • Mrs N Vladovic BA (Hons) (Leeds), Form 1, KS1 & Science
  • Mr N McMahon BA (UWIC) PE
  • Mrs J Zarneh BA, Music

Peripatetic Music Staff

  • Mr R Christlow (Brass & Drum)
  • Mr J Russell (Woodwind)
  • Mr C Shaw (Guitar)
  • Mr R Webb (Voice)
  • Mrs J Zarneh (Piano)

Non Teaching Staff

  • Admissions & Network Manager: Mr A Eastcrabbe BSc (Leeds)
  • Finance Manager: Miss T Owens MAAT
  • Assistant Business Operations Manager : Mrs V Wheeler
  • School Administrators: Mrs M Auty, Mrs J Hall, Mrs M Walker
  • Learning Support Assistant (Senior): Miss E Smales BA (Durham)
  • Learning Support Consultant: Mrs S Powell
  • Technical Assistants: Mrs H Henderson, Mr M Betts
  • Caretakers/Groundsmen: Mr A Green, Mr B Booth
  • Care Staff: K Pettie, M Harper, K Wood, K Farrell, C Scrimshaw
  • Classroom assistants: Mrs M Walker, Miss E Nichol, Mrs L Wilson, Mrs A Carroll, Miss S Meechan
  • Drivers: Mr D Bentley (co-ordinator), Mr R Webster, Mr Z Hussain, Mr R Burns, Mr R Horner